Türkçe | English 
 
   
Katı Atık Şubesi
Katı Atık Ana Sayfa
Tüzükler
Faaliyetler
Resim Galerisi
Haberler
Yasalar
Asbest Kuralları
Atık Yönetim Planı
Dairemizden izinli firmalar
Ambalaj Atıkları
Atık Politikası
Ömrünü Tamamlamış Araçlar
Geri Kazanım
Tehlikeli Atıklar
Atık Lastikler
AB Mevzuatı
Kompostama
Tıbbi Atıklar
Dökümanlar
Elektrik ve Elektronik Atıkları
Raporlar
Atık Piller
Atık Yağlar
 
kullanıcı adı: 
şifre: 
 
 
Şikayet / Öneri Formu
Her türlü Şikayet ve Önerilerinize
her zaman açığız....
 
KKTCdeki durum
 
DAİREMİZİN YÜRÜTTÜĞÜ ATIK PİL PROJESİNİN AMACI

 

DAİREMİZİN YÜRÜTTÜĞÜ ATIK PİL PROJESİNİN AMACI

 

Projenin amacı K.K.T.C.’de üretilen atık pillerin yoğun yaşanan bölgelerden ayrı olarak toplanarak geçici depolanmasıdır. Böylece halihazırda karışık atılarak bir çok çevre sorununa neden olabilecek atık piller, ayrı toplanacak ve pillerden kaynaklanan çevre sorunları asgariye inecektir. Ayrıca pillerin ayrı toplanması ile toplumda piller konusunda farkındalık yaratılacak ve ileride yine katı atık konusunda ayrı toplama ile ilgili yapılacak projelere örnek olabilecektir.

 

PROJENİN KAPSAMI

 

Proje kapsamında yoğun nüfusun yaşadığı bölgelere atık pil toplama kaplarının yerleştirilmesi, yerleştirilen kapların dolması ve yeni atık pil kutusu talebinin zaman Alo 123’e bildirilmesi ve Çevre Koruma Dairesi teknik ekiplerince atık pillerin toplanarak geçici depolama merkezine taşınmasıdır.

 

Geçici depolama merkezine getirilen atık piller, Değirmenlik bölgesinde bulunan, betonarme odalar içerisinde yer alan 700 litrelik çöp bidonlarında kötü hava şartlarına ve yangına karşı güvenli bir ortamda depolanmaktadır.

 

 

BUGÜNE KADAR YAPILAN ÇALIŞMALAR

 

Atık pillerin ayrı toplanması ile ilgili bugüne kadar bazı çalışmalar yürütülmüştür. 5 Haziran 2009 Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde başlatılan proje kapsamında, bazı kamu kurumlarına, ilk, orta ve lise okullarına, bazı alışveriş merkezlerine toplama kapları yerleştirilmiştir. Ayrıca bazı belediyelere, üniversitelere ve özel işletmelere de atık pil toplama kapları verilmiştir.

Ayrıca Bakanlığımız, önce Sivil Savunma, daha sonra ise Kuzey Kıbrıs Telsim ve Aydınlık Yarınlar Hareketi ile işbirliği yaparak projeyi genişletmiştir. Tüm KKTC genelindeki okullara, resmi Dairelere, talep eden askeri birliklere, vatandaşlarımıza atık pil kutusu verilmiştir. Dolan atık pil kutusunun boşaltılması için Alo 123 Çevre hattını ücretsiz olarak arayabilirsiniz.